Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   КОМПЮТРИ и периферия (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Търся безжичен рутер с по-голям обхват. (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=32377)

bate_dino 21-08-2015 18:02

Цитирай:

Първоначално написано от митака31 (Мнение384141)
Посочи,моля, ако не те затруднява по един модел от двете марки/Микротик или Ubiquiti/ от нисък или среден ценови клас.
Благодаря

Не бих казал, че са в нисък ценови клас и дори в средния.

дрим 21-08-2015 19:03

Цитирай:

Първоначално написано от Ридик (Мнение384119)
какво ще кажете за TP-Link N600 TL-WDR3600


Добър рутер с много възможности и слаб като покритие!

Златанов 21-08-2015 20:10

Ако е голям апартамента, през много стени и т.н. - два рутера. Аз съм на 130 квадрата и както и да въртях и суках един 1043, накрая сложих още един. Етажът ми е П образен, като единият е в средата на единия "крак" на П-то, а другият пак на същото място на другия "крак". Няма друг вариант. И съм тухла! Панел е още по-зле. Вместо да се набутваш с един скъп - вземи си два 841 или един 841 и един 740 и си готов. Кофтито е, че имаш две мрежи, ама няма пълно густо.

дрим 21-08-2015 20:13

Не е задължително да си с две мрежи, има няколко варианта за да си само с една мрежа, независимо от броя на рутерите ;)

yavor1 21-08-2015 20:23

Така е ама трябва да се чете :)

garanciq 21-08-2015 20:46

Цитирай:

Първоначално написано от дрим (Мнение384177)
Не е задължително да си с две мрежи, има няколко варианта за да си само с една мрежа, независимо от броя на рутерите ;)

Имам три рутера x на брой клиенти в една мрежа ___.___.000.___ как става?

дрим 21-08-2015 20:59

Цитирай:

Първоначално написано от garanciq (Мнение384182)
Имам три рутера x на брой клиенти в една мрежа ___.___.000.___ как става?

Писал съм много пъти, но ето още веднъж:

варианта, който аз най-уважавам и практикувам:

1) от първия рутер два лан кабела към рутер2 и рутер3
2) на рутер 2 и 3 не се ползва WAN порта (или се присъединява към VLAN-a на четирите лана)
3) на рутер 2 и 3 се изключва DHCP-to (или се прави рилей)
4) Ако домашната мрежа е 192.168.0.0/24, това се конфигурира на рутер1 (като той самия е с адрес 192.168.0.1), DHCP-to се настройва да дава адреси примерно от 192.168.0.50 до 250 (това са ти 200 адреса и нагласяш лийза да е 12 часа ако имаш яко потребители)
5) на рутер2 му слагаш адрес 192.168.0.2 с GW 192.168.0.1, на рутер3 му слагаш адрес 192.168.0.3 пак с GW 192.168.0.1
6) използваш non overlapping channel за безжичната мрежа, демек рутер1 лъчи на канал-1, рутер2 на канал-6, рутер3 на канал-11, като и на трите рутера SSID-to е едно и също с един вид криптиране и една и съща парола!!!

Ако всичко по-горе описано се спази, се получава една доста прилична домашна мрежа с добро покритие и администриране от всяка точка!!!

;)

Златанов 21-08-2015 22:27

Цитирай:

Първоначално написано от дрим (Мнение384177)
Не е задължително да си с две мрежи, има няколко варианта за да си само с една мрежа, независимо от броя на рутерите ;)

Телефоните не могат да се закачат/прехвърлят на по-силната, ако не им напомниш. В тоя вариант е по-лесно с две мрежи. Иначе да - варианти има, но мен не ме устройват. Мога да бодна кабела от първия рутер в LAN порт на втория и т.н., ама не става.

Ако ми кажеш как лаптопите и телефоните, сами да се прехвърлят на по-силната мрежа, ще науча нещо. В момента едната мрежа ми е 1, другата 2, образно казано и когато искам да се кънектна на по-силната, влизам си в менюто на телефона за Wi-Fi и му казвам да се закачи на нея. Правил съм номера с 1 мрежа, едно име, една парола, но различни канали, но устройствата са упорито тъпи и са закачени на първата мрежа, която са познали при включване. Ако изключа и включа Wi-FI, зацепват на по-силната, но сами не!

om63 21-08-2015 22:33

Цитирай:

Първоначално написано от garanciq (Мнение384182)
Имам три рутера x на брой клиенти в една мрежа ___.___.000.___ как става?

Както и навсякъде нещата стават по два начина - евтин и скъп.
Дрим е описал чудесно начина с евтините рутери. Ни най-малко не искам това което пиша тук да се приема като критика на описаното. Просто това е евтиният начин. Тънкият момент тук е че всъщност това дето му викаме рутери, всъщност е комбинация е маршрутизатор, комутатор и безжична точка за достъп. В описания от Дрим подход всъщност ползваме един от тия три пълноценно и останалите като точка за достъп. И общо взето винаги сме леко недоволни в зависимост от редица фактори. Аз лично бих поспорил, че към подобна конфигурация могат да се закачат и да работят безжично дори и 100 клиента, да не говорим за 200.
Скъпият вариант - да се вземе читав и производителен маршрутизатор, ако има вграден комутатор още по-добре и към него да се закачат читави и добре оразмерени точки за достъп. Ако маршрутизаторът е достатъчно читав той ще се грижи за roaming между точките и всичко ще е таман. Но ще е кинти и всеки си преценява какво има повече - нерви или пари.
Малко прилича на схемата газ или бензин... Аз навремето лично покарах 4 години на газ и се влюбих в нафтата :)

дрим 21-08-2015 22:37

@Златанов
Просто е:

-Ако е VoIP, пусни си QoS
-другия вариант е просто да намалиш излъчването на рутерите, така, че да не се покриват изцяло, е тогава ще се връзва със сигурност ;)


@om63 колега, абсолютно възможно най-евтиния начин съм разгледал ;;650

На колегите няма да им харесат цените ако им предложа решенията, които внедрявам професионално с контролерите на Cisco, Ruckus, Enteresys и др ;;513


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 07:42.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.