Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Дъра-Бъра (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=53)
-   -   истината за Югославия и какво ни чака и нас... (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=25705)

register 08-11-2012 14:00

истината за Югославия и какво ни чака и нас...
 
Цитирай:

If you thought you knew why Yugoslavia broke up, get ready for 2 hours of shocking facts that will shed a different light on Western intervention in the Balkans. Nicknamed the "Serbian Michael Moore" by the oldest daily newspaper in the Balkans, Malagurski will expose the root causes of the Yugoslav wars and explain that the goal was for the West to create economic and geopolitical colonies in that part of the world.

Wanderer 08-11-2012 14:12

Изглежда интересно. Свалям целия филм да го гледам на спокойствие.

Чушкопека 08-11-2012 14:12

Нищо не ни чака нас. Югославия беше една държава, плот на болният интернационализъм на комунягите по онова време. В нея всички се обичаха, да споменавам ли на "Златни Пясъци" как редовно си спретваха по един бой гражданите на иначе съюзни републики? Сърбите пък дето ги хвалят - обичаме сръбска музика, са като мобилните телефони - нова година, нов по-малък модел. Сега като и Войводина си отиде ще са колкото Бургаска област....

ВалчоП 08-11-2012 15:01

Израсъл съм на 48 км от Калотина и от времето на Тито редовно гледах белградската телевизия, дори и новините не пропусках - цели 15 години - до разпада. Интересувах се много от тази държава и донякъде се възхищавах на привидната свобода там, която се оказа, че е била упойката за болките от непасващите сглобки на тази странна консктрукция. Югославия беше изкуствено формирование, уж единна държава на южните славяни, изградена върху остатъците на ликвидираната Австро-Унгария и заемаща територии, които векове са принадлежали на други държави. Това е най-успешният резултат на великосръбските амбиции за доминация на Западните балкани. Нещо като Царство България между 1942 -1944 г. - обединени наши земи, или Третия Райх 1936-1939 г. За сърбите това беше страхотен период от тяхната история, обаче словенците и хърватите бяха на друго мнение. Те не се чувстваха част от "братството и единството", ами по-скоро като административни територии под сръбска власт. Сърбия беше проводник също така и на панславистката идея, която не е нищо друго освен руски идеологически инструмент за оправдаване на домогванията за влияние на империята в определени региони, населени със славянски народи.
Пределно ясно беше, че такава механична сглобка на уж близки народи, няма бъдеще. За разлика от другото подобно творение - Чехословакия, където разпадът протече цивилизовано, на Балканите това нямаше как да стане, поради "културните особености" на участниците в събитията. Разбира се, че това не е станало спонтанно, както и че участниците в тези кървави събития са имали подкрепата на съответните велики сили, но да се представя разпадът на Югославия само като като конспиративен план на деструктивни западни кръгове е наивна теза, въпреки че изглежда сензационна и завладяваща.

yavor1 08-11-2012 15:53

1992г бях на ремонт в риека, а на 50км от риека имаше бойни действия.
разпитвах различни хървати за причината на конфликта, отстрани изглежда че няма причина.
както ми обясниха всички попитани, де факто хърватска е била окупирана от сърбоите.
цялото административно управление - сърбои.
всички ръководни длъжности в заводите ,над началник цех - сърбои.
реално са живеели по-зле от протекторат.
всички завиждаха на словенците, че са се откачили почти без военни действия.

register 08-11-2012 18:28

като гледам никой от вас не е гледал филма;;573

yavor1 08-11-2012 18:53

Цитирай:

Първоначално написано от register (Мнение198414)
като гледам никой от вас не е гледал филма;;573

аз не съм, но си имам мнение и не ми е приятно да ме манипулират, може и да греша, но си е моя грешка ;;650

GeorgiD 08-11-2012 22:39

Цитирай:

Първоначално написано от ВалчоП (Мнение198388)
Израсъл съм на 48 км от Калотина и от времето на Тито редовно гледах белградската телевизия, дори и новините не пропусках - цели 15 години - до разпада. Интересувах се много от тази държава и донякъде се възхищавах на привидната свобода там, която се оказа, че е била упойката за болките от непасващите сглобки на тази странна консктрукция. Югославия беше изкуствено формирование, уж единна държава на южните славяни, изградена върху остатъците на ликвидираната Австро-Унгария и заемаща територии, които векове са принадлежали на други държави. Това е най-успешният резултат на великосръбските амбиции за доминация на Западните балкани. Нещо като Царство България между 1942 -1944 г. - обединени наши земи, или Третия Райх 1936-1939 г. За сърбите това беше страхотен период от тяхната история, обаче словенците и хърватите бяха на друго мнение. Те не се чувстваха част от "братството и единството", ами по-скоро като административни територии под сръбска власт. Сърбия беше проводник също така и на панславистката идея, която не е нищо друго освен руски идеологически инструмент за оправдаване на домогванията за влияние на империята в определени региони, населени със славянски народи.
Пределно ясно беше, че такава механична сглобка на уж близки народи, няма бъдеще. За разлика от другото подобно творение - Чехословакия, където разпадът протече цивилизовано, на Балканите това нямаше как да стане, поради "културните особености" на участниците в събитията. Разбира се, че това не е станало спонтанно, както и че участниците в тези кървави събития са имали подкрепата на съответните велики сили, но да се представя разпадът на Югославия само като като конспиративен план на деструктивни западни кръгове е наивна теза, въпреки че изглежда сензационна и завладяваща.

Трябва да си пиеш хапчетата по-редовно. ;)

Нас ли ... какво ни чака... ми чака ни светло бъдеще според дебило...

Дянков: Ще надминем Гърция, ще настигнем Португалия и Испания

:;833

Хубаво е по-редовно да се набляга на хапчетата, интересно тоя па ко ли пие, на снимката? :lol15:

Antonio 08-11-2012 23:00

Цитирай:

Първоначално написано от GeorgiD (Мнение198517)
Трябва да си пиеш хапчетата по-редовно. ;)

Нас ли ... какво ни чака... ми чака ни светло бъдеще според дебило...

Дянков: Ще надминем Гърция, ще настигнем Португалия и Испания

:;833

Хубаво е по-редовно да се набляга на хапчетата, интересно тоя па ко ли пие, на снимката? :lol15:

Цианкалий.:lol15:

ВалчоП 08-11-2012 23:13

Цитирай:

Първоначално написано от register (Мнение198414)
като гледам никой от вас не е гледал филма

Гледах го:;812. Нищо ново не научих ;;601. Тези неща гърмяха по белградската телевизия през цялото това време, за което писах в предния си пост. Считам, че съм запознат с нещата, знам езика като втори роден, и също така имах, както и сега продължавам да имам възможността да разговарям с хора от там, а не да се осведомявам от подбрани монтирани бързо сменящи се кадри, гарнирани със скоростни реплики, които не те оставят да се отпуснеш и да помислиш по-задълбочено.
Цитирай:

Първоначално написано от GeorgiD (Мнение198517)
Трябва да си пиеш хапчетата по-редовно

Намекът на др. Георги Д. за хапчетата го приемам сериозно, като от човек с опит в тази сфера. За Дянков не мога да вдяна, къде точно се вписва той в събитията от онова време, но това е вероятно от нередовното ми приемане на медикаменти. Вероятно др. Георги Д. би ме светнал, има ли по-ефикасни, че аз съм само на обикновено уиски... ;;650


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 11:23.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.