Виж само едно мнение
  #33  
Стар 19-01-2019
Аватара на Танннер
Танннер Танннер не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2018
Местоположение: Шумен Варна Бургас
Мнения: 425
Благодари: 159
Получил благодарност:
39 пъти в 33 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дрим Вижте мненията
Това беше актуално преди сумати години. В ерата на SIPa няма нужда от никакви сматани адаптери.
Въпросното SPA беше един компромис за небивани пари навремето.
Вземи си абонамент към който и да е алтернативен провайдер и се трънкни.
Ако толкова ти е мерак да си ползваш домашния телефонен номер, пренесли си го към въпросния алтернативен провайдер!


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Здравей, благодаря че се включи.

Целта ми не е да ползвам войп или да разпространявам войп, дори изходящите обаждания не са ми приоритет, а само входящите.

Казваш провайдър, ами провайдъра съм си аз сам на себе си локално, тоест представи си астериска ми като провайдър на войп в лан мрежата ми, която искам да вържа към линксус в лан мрежата ми, който пък е вързан за PSTN линия на бтк и един аналогов телефон.


Но понеже съм невеж как се прави прехода и не успявам да ги подкарам нещата.


Крайната ми цел е сип номерата ми в астериска да могат да получават обаждания идващи към PSTN линията на Виваком.

Като това са три телефона у дома вързани по WIFI.
И един аналогов вързан за Linksys на Line1.


Тя тази линия не се използва почти у дома, просто малко смарт искам да я направя.


Теоретично горе долу разрбах какво да правя но практическата част ми е мъгла от към настройка на конфигурации в астериск и линкус.


Защото са много комплекнси нещата....
1 Кодеци трябва да се съобразят, на смартфона какви има и какви се поддържат от войп клиента там, астериска за този екстеншън какви кодеци поддържа и съответно в линксуса какво кодеци има, относно кодеците трябва да се ползва кодек който се поддържа и на трите посочени места горе, това го трабълшутнах.

2 За да вържа Астериска и Линксуса, понеже са две различни устройства физически в лана, единственият начин това да се случи е по IP на мрежово ниво чрез SIP трънк.
Тук някак несигурно май се справих, но не знам колко точно.
Създава се екстеншън в астериск, който се посвещава за сип трънка между линксъс и астериск.
Създава се сип трънк в астериск, в който се посочва айпи на астериска и порт, както и екстеншъна.
В линксуса в PSTN line посочвам за прокси сървър астериска и екстеншъна посветен за сип трънка и порта за сипа, съобразявам и кодека.
И имам работещ сип трънк уж между астериск и линксус.
Тук само ме притеснява едно, защо мога да изградя сип трънк само на порт 5060 успешно между линксус и астериск, често в гайдовете за сип трънк ползват портове като 5061, 5062 или 5090 но не и 5060, при мой опит с портвое различни от 5060 нямам успешно ръкостискане между астериск и линксус за сип трънк.


3 Е тук вече се омотах жестоко, и трябва някой да ми обясни как се тълкуват диал планове, че доста неразбираеми са на пръв поглед.
Така тук вече трябва да се правят диал планове.
Значи в Астериск за да имам успешен диал план, първо трябва да си направя правила за входящи и изходящи обаждания, реално това ще са правила за сип екстеншъните във астериск, тук ми е мъгла как правилно се правят тези правила, вече щом са направени правилно тези правила, се пави диал плана в астериск, като се направи диал плана в астериск, в този диал план се посочвам правилата за изходящи и входящи обаждания, след това се посочва този диал план и във всеки екстеншън номер в астериск.

3.1 След като с астериск всико е готово, остава по важната част за да заработи всичко, диал плановете в линксуса, тоест диал плана в PSTN line и в Line 1.
И тук е тънкият момент и съществената част за прехода VOIP to PSTN и PSTN to Voip.
Най вероятно това се случва в PSTN Line в линксус, тук става меджика, тук се случва прехода, тук се случват нещата, тук е сип трънка към астериск, тук е pstn линията към виваком.
В Line 1 трябва да се сетъпне предполагам сип екстеншън за астериск че да може това аналогово телефонче закачено за линкуса в Line1 да може локално да търси сип екстеншъни в астериск, и също така да му се сетне диал плана в Line 1 за да може това аналогово телефонче да излиза и през PSTN линията.


И ако сбъркам дори само на едно място по горе и всичко на долу се проваля .

Последно редактирано от Танннер : 19-01-2019 на 23:47
Отговори с цитат