The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > Друга цифрова техника > КОМПЮТРИ и периферия

КОМПЮТРИ и периферия Компютърни системи и мрежи

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 30-10-2021
Аватара на uniqad
uniqad uniqad е на линия
Gustomizer
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Мнения: 1,075
Благодари: 69
Получил благодарност:
594 пъти в 305 поста
Сваляния: 45
Ъплоуди: 4
По подразбиране Berryboot

Тъй като от близо година разработчикът на Berryboot(мултибута за малинки) спря официалната подръжка за всичко друго освен за Raspberry Pi4, реших да споделя собствените си компилации за RPI3 на база старото 32-битово ядро за берибуут. Да уточня, че официално вече се пускат инсталационни архиви само за RPI4 с уговорката, че ставали и за RPI3, но с 64-битово ядро. При мен лично доста тегаво работи на моята малинка 3-та версия.
Затова реших сам да си компилирам на старата база така, както бяха до 2019 година. Изключително пъргаво зарежда и най-важното буутват всички видове елеци. Компилирано е със сравнително свежа стабилна версия на ядрото 5.10.60 със същия фърмуер към ядрото като версия. На мен 5.10.60 ми хареса като ядро още с излизането си този август.
Компилиран е за RPI3, но би трябвало да работи и на последната ревизия на RPI2, която е със същия чипсет.
Разархивирате по познатия начин на сдкарта или усб стик, след което инсталирате от първоначалното меню. Конфизите са оптимизирани по мой вкус и ви препоръчвам да ги оставите по дифолт за да усетите разликата с официалния билд.
Препоръчвам също така да си инсталирате имиджите за берибута на външен хард диск, а само буутващите файлове да стоят на сдкартата. Този трик ми спестява убиването на доста сдкарти, чийто живот се скъсява на няколко месеца, когато сте инсталирали операционите системи на тях. На харда от 3 години нямам проблеми от такова естество.
Ето ви и сайт, от който да си сваляте готови берибуут имиджи за старите модели малинки:

Berryboot Updated OS Images

А ето го и самия инсталационен архив за RPI3, който ще държа качен до края на годината и от време на време ще ъпдейтвам с по-нова версия на ядрото:

berryboot-rpi3
Отговори с цитат
Следните потребители (9) благодарят на uniqad за този полезен пост
demmlik (30-10-2021), dolby (30-10-2021), hajduk (31-10-2021), oldgraf (30-10-2021), Tr0ubl3 (30-10-2021), Venlancellot (30-10-2021), Veskop (30-10-2021), дрим (30-10-2021), марчони (30-10-2021)
  #2  
Стар 04-12-2023
Аватара на uniqad
uniqad uniqad е на линия
Gustomizer
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Мнения: 1,075
Благодари: 69
Получил благодарност:
594 пъти в 305 поста
Сваляния: 45
Ъплоуди: 4
По подразбиране

Намерих време и направих ъпдейт на берибуута. Споделям страницата си в гитхъб от където можете да сваляте нови релийзи (когато не ме мързи да ги компилирам). Последният е от миналия месец със стабилното ядро 6.1.61.

https://github.com/Gustomizer/Berryb...ses/tag/6.1.61

Който има желание и умения може и сам да си ги компилира с актуалния сорс код:

https://github.com/Gustomizer/Berryboot-for-RPI3

Репото съм го фикснал да работи с ядрото по подразбиране, тъй като холандеца вече не ъпдейтва първоизточника и с неговото репо дава грешки при компилацията на берибуута. Догодина ще актуализирам репото към новия стейбъл кърнъл 6.6.x

Пак да уточня, че това репо и релийзите компилирани от него са предназначени само за Raspberry Pi 3B, 3B+ и последната ревизия на 2B, които са с процесор Arm Cortex A53.
По-новите и по-старите малинки най-вероятно няма да работят с тази версия на берибуут, защото сорс кода се компилира с параметри на ядрото:
Код:
BR2_cortex_a53=y
BR2_ARM_FPU_NEON_VFPV4=y
Скрипта ми копира .dtb файла само за моята малинка, така че ако при вас са другите два модела малинки, ръчно си копирайте съответните .dtb файлове от изходната папка след края на успешната компилация или си ги добавете от този линк:

https://github.com/raspberrypi/firmw...ee/master/boot
__________________
С черен хайвер се хранят големите риби... Малките риби се хранят със зелен хайвер!
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на uniqad за този полезен пост
дрим (05-12-2023), марчони (05-12-2023)
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
berryboot


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата
Начин на разглеждане


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 01:37.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.