The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #11  
Стар 15-01-2014
Аватара на Дезео
Дезео Дезео не е на линия
In Trance we trust
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Местоположение: Бургас
Мнения: 299
Благодари: 424
Получил благодарност:
97 пъти в 52 поста
Сваляния: 16
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Здравейте, може ли малко помощ и за мен? Захванал съм се със запис на филми от Docubox и др канали, имащи DVB субтитри. За около 45 мин запис размера на .ts файла е 2.19 Gb. Искам да намаля размера и да направя файла в .mkv, но очевидно няма начин да запазя субтитрите в новия формат. След ровене в нета мисля да пробвам този вариант:

1. С ProjectX да извадя субтитрите от .ts файла.

2. Със Subtitle Edit - OCR разпознаване.

3. С Avisynth и Megui - намаляване на размера без загуба на качеството.

Ако някой има опит с такъв вид обработка на HD видео и знае "по-елементарен вариант" нека сподели.
Отговори с цитат
  #12  
Стар 21-02-2014
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
Lightbulb

Програмите които ползват кодеците на операционната система на мен ми гърмят, така предполагам, кодеците ми сигурно са омазани. Avidemux я бях отписал, понеже пробвах много програми и за кратко - не забелязах, че за да ми подрежда добре презредовата развивка, трябва да включа съответния филтър. Най-добър ми се вижда Yadif, само трябва да се настрои "bottom field first". Малко по-остра картинка, но и с малко по-изразени артефакти се получава с Kernel Deint като не забравяме горната настройка, както и twoway и sharp. И уж трябва да "прекарам" предварително файла през друга програма, за да се коригират две особености на транспорт стрийма:
- пропадане на кадри поради лош сигнал
- индексиране за да не се размества звука спрямо видеото при рязане
Поне така разбрах аз. Но при моите опити, това се оказа излишно. Явно наистина това дето съм чел из интернет се отнася за някаква стара версия.

Така че с Avidemux почти успешно си режа и прекодирам TS файловете уловени от DVB-T приемника, обаче, като ги върна в приемника, картината е изместена малко на ляво. В смисъл в дясно има вертикална черна ивица, а в ляво вертикална ивица от изображението излиза извън екрана и не се вижда. На компютъра като плейвам файла няма такова нещо. Някой да знае на какво може да се дължи това? Пробвах няколко комбинации между кодекци и контейнери и резултата е идентичен.
Отговори с цитат
  #13  
Стар 21-02-2014
megara megara не е на линия
Паток
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 84
Благодари: 1
Получил благодарност:
16 пъти в 15 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от denyo Вижте мненията
Така че с Avidemux почти успешно си режа и прекодирам TS файловете уловени от DVB-T приемника, обаче, като ги върна в приемника, картината е изместена малко на ляво. В смисъл в дясно има вертикална черна ивица, а в ляво вертикална ивица от изображението излиза извън екрана и не се вижда. На компютъра като плейвам файла няма такова нещо. Някой да знае на какво може да се дължи това? Пробвах няколко комбинации между кодекци и контейнери и резултата е идентичен.
С кой от кодеците кодираш видеото? И като записваш редактирания клип, в какъв файл го слагаш - AVI или нещо друго?
Отговори с цитат
  #14  
Стар 22-02-2014
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Четирите комбинации между x264, xvid, avi и mkv пробвах, не намерих смисъл за повече. Но преборих черната ивица де, та рекох да споделя. В настройките за изхода се порових. Output1 -> PixelAspectRatio - по подразбиране е 1:1, но като му зададох ръчно съответната пропорция и ивицата изчезна. Но наистина, когато има пропадане на сигнала (попаднах на един такъв запис днес) се получават едни квадрати по картината и едно цвикване в звука - самия приемник ги отиграва някак тия дефекти и не си личат много. Така че при кофти сигнал с пропадания, ще чета пак, какви програми се ползват. Но въпреки пропадането, синхринизацията си се запази. Нещо друго забелязах, много зависи дали самия материал който излъчват е с реални 50 полукадъра или от 25 прогресивни са извадили четните и нечетните редове, че да направят презредово видео с 50 полукадъра. Такова видео май се ползва масово, истинското презредово се вижда някак по-мазно, в смисъл по-гладки са движенията в него. Преди малко преконвертирах видео в което реално има 50 полукадъра и се оказа че се вижда читаво с "TOP field first", ако няма реални 50 полукадъра (т.е. по двойки са еднакви) разликата между top и bottom е минимална и предполагам се дължи на прекодирането а не на филтъра. От там се заблудих за настройката, предполагам.
Отговори с цитат
  #15  
Стар 24-06-2014
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Вдигам си темата, защото с времето забелязах нещо което ме дразни. При прекодирането от презредово към прогресивно видео, част от качеството на картинката се скапва. Най-вече, картината (25 пълни кадъра) върви малко по-насечено от колкото оригинала (50 полукадъра). Положението се подобрява, ако прекодирам с 50 пълни кадъра (bob) но тогава файловете стават много големи. И се питам, има ли съвременно кодиране с което мога да запазя видеото да си е презредово, само да се компресира по-добре за да заема по-малко място. Не знам, може да зависи от някаква настройка на енкодера или контейнера но аз не я откривам.
Отговори с цитат
  #16  
Стар 25-06-2014
megara megara не е на линия
Паток
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 84
Благодари: 1
Получил благодарност:
16 пъти в 15 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

50-те кадъра в секунда винаги заемат повече място, именно затова все още се използва презредово видео. Все пак ако искаш максимална компресия с добра картина има някои по-нови кодеци, които са по-ефективни (но и бавни), като HEVC или VP9.
Отговори с цитат
  #17  
Стар 25-06-2014
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Това ясно, но дали x264 примерно, поддържа презредово видео или самия алгоритъм на компресия не го допуска?
Отговори с цитат
  #18  
Стар 25-06-2014
megara megara не е на линия
Паток
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 84
Благодари: 1
Получил благодарност:
16 пъти в 15 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от denyo Вижте мненията
Това ясно, но дали x264 примерно, поддържа презредово видео или самия алгоритъм на компресия не го допуска?
Да, поддържа.

Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на megara за този полезен пост :
denyo (28-06-2014)
  #19  
Стар 29-06-2014
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Много много благодаря!
top field first и fake interlaced изкарват на плеъра на ефирния приемник отличен резултат, като не мога да намеря разлика по между им по време на възпроизвеждане. На стоп кадър обаче fake interlaced е някак разместено през ред, докато top field first си ги има и двата полукадъра, и пускайки възпроизвеждане кадър по кадър, се вижда как пуска на всяко натискане по два чудесно запазени полукадъра. Освен това и файла се получава най-малък. Сега обаче, Медия плеър класик и VLC на компютъра ми не ги плейват много читаво тия файлове. top field first излиза с някакво трепкане, fake interlaced няма трепкане не неподвижните елементи, но пък размазва движещите се. Yadiff филтъра се справя отлично с изработката на прогресивно видео, но движещите се обекти малко "насичат". Как мога да приуча плеърите си на компютъра да се разбират с презредово видео?

Мостра от файловете
Имайте в предвид, че тук само финалните надписи са истински презредови, останалата част на картината са нормални прогресивни кадри, но разделени на два по два еднакви презредови. Поне на мен така ми изглеждат.
Отговори с цитат
  #20  
Стар 29-06-2014
megara megara не е на линия
Паток
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 84
Благодари: 1
Получил благодарност:
16 пъти в 15 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Така...

Първо - трябва да маркираш пропорцията на образа в подпрозорец „Output1“, където от „Predefined Aspect Ratio“ трябва да избереш „16:15 (PAL 4:3)“, защото в противен случай пропорцията на картината става 5:4.

Първото видео е преобразувано в 25 кадъра в секунда. За да даде Yadif 50 кадъра в секунда, виж тук: http://www.avidemux.org/admWiki/doku...o_filter_yadif

Второто видео е ОК.

Третото видео наистина е с разменени редове, поради което двата полукадъра са разменени и картината трепти. Но и този режим „Fake Interlaced“ не е много подходящ за твоя случай. Виж тук: http://mewiki.project357.com/wiki/X264_Settings

Цитирай:
fake-interlaced

Mark a stream as interlaced even when not encoding as interlaced. Allows encoding of 25p and 30p Blu-ray compliant videos.
Това се ползва, ако видеото е 1080 реда/25p, не за друго, а защото стандартът Blu-Ray поддържа само 1080 реда/50i.

Последно редактирано от megara : 29-06-2014 на 12:53
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на megara за този полезен пост :
denyo (01-07-2014)
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
converter, mkv or mp4 or avi


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Epic converter fit ! sh000ck Забавно 2 26-08-2013 16:08
Купувам dc/dc converter koscom АНТЕНИ, CA-МОДУЛИ, КОНВЕРТОРИ, МОТОРИ, ПОЗИЦИОНЕРИ и др. 0 09-12-2011 19:23
AB 3DBox Converter uniqad ТЕЛЕВИЗОРИ - PLASMA, LCD, LED и 3D 1 01-07-2011 09:02
CCcam to OSCam Converter thunderstorm6 Емулатори 2 12-05-2011 16:11
Cccam to Oscam Converter marto MPCS/OScam 10 01-03-2011 13:25


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 20:49.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.