The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #451  
Стар 25-11-2013
Аватара на ДВБ
ДВБ ДВБ не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2013
Местоположение: Сливен
Мнения: 29
Благодари: 8
Получил благодарност:
9 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Атлантик Вижте мненията
Някой потребител изобщо в България, познава ли зрител, който вижда телетекста нормално на кирилица?
Или всички приеми на телетекст са само на фонетичния вариант на латиница? С какъв модел декодер евентуално може да се вежда телетекста на кирилица?
Търся такъв външен декодер, моля помагайте!
Атлантик, аз гледам телетекст на БНТ1 на кирилица със Стронг 8113 на Велико Търново 84, в другата стая Синапс 2856+ пише: "Не е наличен", а пък телевизора към който е закачен го изкарва!
Отговори с цитат
  #452  
Стар 26-11-2013
Аватара на Атлантик
Атлантик Атлантик не е на линия
Медиа любител
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Местоположение: София, Сандрово
Мнения: 81
Благодари: 66
Получил благодарност:
24 пъти в 17 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

От това което чета последната седмица по форуми, оформя се хипотезата, че възможността да се вижда телетекста на БНТ 1 нормално на кирилица зависи както от декодера, така и от телевизора. Защото напр. един от телевизорите, на който сигнал се подава от декодер Стронг 8105 (форумци казват - чипсет ALI), няма избор на държава, чиято азбука е кирилица. Т.е. там има за избор Германия, Франция, Унгария, Гърция и т.н., но няма напр. България, Сърбия или Русия. Резултата е, че телетекста сe вижда на фонетична латиница.

От друга страна, възможно е някои декодери принципно да са в състояние да подават сигнал за визуализиране на кирилица, но за това да е необходима нова версия на софтуера.

С други думи, възможността да си вижда нормално кирилица изглежда е функция на възможностите и на 2-те хардуерни устройства:

Декодера не може и ТВ не може > не може
Декодера може и ТВ не може > не може
Декодера не може и ТВ може > не може
Декодера може и ТВ може > може

Някой друг форумец има ли с подобни наблюдения?

Все още нямам случай да проверя при другите телевизори, които "стопанисвам", и са свързани с модел Стронг 8105, дали там може да се избере държава, в която се ползва официално кирилица. Имам предвид от менюто на самия телевизор.
Отговори с цитат
  #453  
Стар 26-11-2013
Еди Еди не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Jan 2011
Местоположение: Варна
Мнения: 43
Благодари: 2
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Атлантик Вижте мненията
От това което чета последната седмица по форуми, оформя се хипотезата, че възможността да се вижда телетекста на БНТ 1 нормално на кирилица зависи както от декодера, така и от телевизора. Защото напр. един от телевизорите, на който сигнал се подава от декодер Стронг 8105 (форумци казват - чипсет ALI), няма избор на държава, чиято азбука е кирилица. Т.е. там има за избор Германия, Франция, Унгария, Гърция и т.н., но няма напр. България, Сърбия или Русия. Резултата е, че телетекста сe вижда на фонетична латиница.

От друга страна, възможно е някои декодери принципно да са в състояние да подават сигнал за визуализиране на кирилица, но за това да е необходима нова версия на софтуера.

С други думи, възможността да си вижда нормално кирилица изглежда е функция на възможностите и на 2-те хардуерни устройства:

Декодера не може и ТВ не може > не може
Декодера може и ТВ не може > не може
Декодера не може и ТВ може > не може
Декодера може и ТВ може > може

Някой друг форумец има ли с подобни наблюдения?

Все още нямам случай да проверя при другите телевизори, които "стопанисвам", и са свързани с модел Стронг 8105, дали там може да се избере държава, в която се ползва официално кирилица. Имам предвид от менюто на самия телевизор.
А според мен не е така, или по-точно при мен не е така. Декодера е НЕО, а телевизора стар Вестел. Вестела е с кирилизиран телетекс и при аналогов сигнал той си работи добре. При цифров от декодера, телевизора работи като монитор и когато се стартира телетекста от телевизора, се отваря празна страница, точно същото както е при липса на телетекст. Телетекста сега го приемам само от декодера НЕО с настройка на език за телетекст - руски, при който излиза нормално на кирилица. При другите налични езици македонски и английски е на латиница. На гръцки не съм го пробвал.

Така, че в крайна сметка май зависи само от декодера ако се приема с него. Ако телевизора е с вграден цифров тунер, то тогава зависи от самият телевизор. В зависимост от къде приемате сигнала (телевизор или външен декодер), то и от там зависи телетекста как ще го приемате.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Еди за този полезен пост :
Атлантик (26-11-2013)
  #454  
Стар 26-11-2013
Аватара на ДВБ
ДВБ ДВБ не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2013
Местоположение: Сливен
Мнения: 29
Благодари: 8
Получил благодарност:
9 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Атлантик Вижте мненията
Декодера може и ТВ не може > не може
Декодера може и ТВ може > може
.
При мен е обратното.
Декодера 8113 може, Велико Търново 84 не е чувало за телетекст => може!
Сигнала влиза през антенния вход (то друг няма) , на Стронга 8113 съм му сложил последния софт (4.1) от сайта им, не знам дали има значение, за държава си е избрана България. Излиза на български текста.
Другия телевизор си има телетекст включвам го през скарт/чинч, с неговото дистанционно излиза текст, обаче от бутона TXT на Синапс 2856+ не излиза (пише: Не е наличен). В другата стая е, на същия предавател. Не може.
Май си зависи само от декодера или пък Ганю тъй го е нагласил TXT, че Синапса не може, пък Стронга може...
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на ДВБ за този полезен пост
denyo (27-11-2013), Атлантик (26-11-2013)
  #455  
Стар 26-11-2013
Аватара на Атлантик
Атлантик Атлантик не е на линия
Медиа любител
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Местоположение: София, Сандрово
Мнения: 81
Благодари: 66
Получил благодарност:
24 пъти в 17 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Колеги Еди и ДВБ, вие с тази информация съвсем ме хвърлихте в тъч! Този наш прословут инженер Ганев (от цифровизацията), такива технически гатанки ни задава...

Приготвил съм си сега на флашка нов софтуер за Стронг 8105, и след няколко часа отивам пак да ровичкам и да опитвам разни варианти. Колегата Еди написа нещо което не съм опитвал, защото ми се струва нелогично така да стане, ама знае ли човек...

Благодаря!
Отговори с цитат
  #456  
Стар 26-11-2013
мнн мнн не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Nov 2010
Мнения: 740
Благодари: 24
Получил благодарност:
152 пъти в 109 поста
Сваляния: 269
Ъплоуди: 0
По подразбиране

От последните няколко поста започвам да мисля, че народа започна тотално да изтрещява!
По какво, бе пичове, се различава сигнала към кинескопния ви телевизор при стандарно изображение на тв канал и телетекст?
Естествено, че всичко относно телетекста зависи от декодера и неговите настройки.
Ползвайте и главите при писане, моля.
Отговори с цитат
  #457  
Стар 27-11-2013
denyo denyo не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Девня
Мнения: 172
Благодари: 45
Получил благодарност:
44 пъти в 21 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от мнн Вижте мненията
От последните няколко поста започвам да мисля, че народа започна тотално да изтрещява!
По какво, бе пичове, се различава сигнала към кинескопния ви телевизор при стандартно изображение на тв канал и телетекст?
Естествено, че всичко относно телетекста зависи от декодера и неговите настройки.
Ползвайте и главите при писане, моля.
И аз мислех така и за това бързам да се поправя. Моя 8113, а предполагам и други декодери, си вкарва в аналогоеия сигнал данните за телетекст. Току-що лично изпробвано на телевизор вдяващ телетекст. Но определено през приемника е по-удобно за конкретния телевизор, понеже няма памет и дълго търси, докато Строгчето вади страниците на мига (е, ако известно време е било на канала де).
Отговори с цитат
  #458  
Стар 28-11-2013
Еди Еди не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Jan 2011
Местоположение: Варна
Мнения: 43
Благодари: 2
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от denyo Вижте мненията
И аз мислех така и за това бързам да се поправя. Моя 8113, а предполагам и други декодери, си вкарва в аналогоеия сигнал данните за телетекст. Току-що лично изпробвано на телевизор вдяващ телетекст. Но определено през приемника е по-удобно за конкретния телевизор, понеже няма памет и дълго търси, докато Строгчето вади страниците на мига (е, ако известно време е било на канала де).
Сега нека да направим разлика между двата варианта на ползване на стар телевизор с външен декодер.
1 вариант - свързване на декодера по НЧ с телевизора (в този случай телевизора се ползва като монитор).
2 вариант - свързването на декодера по ВЧ с телевизора (в този случай телевизора продължава да се ползва като телевизор).
Аз моето предходно обяснение съм споменал, че моя Вестел го ползвам като монитор, т.е като в 1 вариант. За втория вариан не знам как стоят нещата, а и нямам такъв декодер за проба.
Отговори с цитат
  #459  
Стар 28-11-2013
РИКИ РИКИ не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Sep 2013
Мнения: 1,488
Благодари: 183
Получил благодарност:
357 пъти в 236 поста
Сваляния: 14
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Вариант 3 - тв с вграден тунер.На тоя от подписа ми му смених държавата на Русия и телетекста си стана на кирилица.
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на РИКИ за този полезен пост
Атлантик (29-11-2013), Еди (29-11-2013)
  #460  
Стар 29-11-2013
Еди Еди не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Jan 2011
Местоположение: Варна
Мнения: 43
Благодари: 2
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от РИКИ Вижте мненията
Вариант 3 - тв с вграден тунер.На тоя от подписа ми му смених държавата на Русия и телетекста си стана на кирилица.
Такъв вариант няма! Щом устройството се класифицира като „телевизор“, той задължително има тунер! Без тунер - няма да е „телевизор“, а например монитор!

Последно редактирано от Еди : 29-11-2013 на 12:12
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
dvbt, варна


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 17 (0 членове и 17 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Из форума на един псевдо оператор от Варна д.е.м.т Обсъждане и коментари за българските оператори и българските програми 7 12-02-2011 10:47
Черноморец Балчик - ЖСК Спартак Варна koko_varna СПОРТ 4 07-05-2010 21:14
Конакс Карта на М САТ Cable Варна Max Pack dvt1 Оператори в гр. ВАРНА 4 26-01-2010 13:28
Разлепиха 1000 плаката във Варна в подкрепа на Спартак! koko_varna Дъра-Бъра 0 26-11-2009 14:53
Down Low - култовата група от 90-те пее за празника на Варна ТИНТИН ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия 0 06-08-2009 16:01


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 08:35.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.